Tramontana Hospicjum Cordis Right NOW Alfa Radio Shamrock Novare Centralne Muzeum Pożarnictwa Centrum Leczenia Oparzeń Kocham Książki Euromedic Dzieci Maryi Poradnia Zdrowego Rodzicielstwa Auto Myjnia

Jednym zdaniem

Od miłośników książek dla miłośników książek.

Witryna „Kocham Książki” zaczynała jako zwykły blog. Dziś, po kilku latach istnienia, przerodziła się w potężną bazę wiedzy o książkach. Na portalu można spotkać prawdziwych pasjonatów czytelnictwa, którzy chętnie dzielą się swoimi zainteresowaniami z tysiącami fanów. Różnorodne i trafne recenzje, nowości z papierowego świata, wizyty na targach książki i liczne konkursy – wszystko to, oraz ogromne zaangażowanie blogerów sprawia, że książka znowu wraca do łask.

Nasza pracownia została zaproszona do projektu, w ramach którego przygotowaliśmy kompletną identyfikację wizualną, a także wdrożyliśmy nowy portal internetowy. Innymi słowy – zadbaliśmy o to, by ta ogromna baza wiedzy otrzymała odpowiednią i godną oprawę wizualną i techniczną.

Projekt w liczbach

Strategia
Branding
Web design
UI / UX

Na początku było logo

Pierwszym elementem kreacji artystycznej Kocham Książki było zaprojektowanie logotypu. Zaproponowany przez nas znak miał wyrażać pasję, z jaką twórcy portalu podchodzą do słowa pisanego – ich szacunek do książek i otwartość, z jaką przyjmują każdą nową pozycję na rynku wydawniczym, a także entuzjazm i gotowość współpracy z podobnymi pasjonatami, którzy chętnie publikują na stronie własne recenzje książek. Z uwagi na chęć ukazania książki jako medium ponadczasowego (czego tak bardzo potrzeba w dzisiejszym, cyfrowym świecie) – logotyp został zaprojektowany w zaproponowanej przez Klienta, stonowanej kolorystyce, budzącej skojarzenia raczej z tradycją, niż nowoczesnością. Współpracę rozpoczęliśmy od zapoznania się z dotychczasowym logotypem, którym posługiwał się nasz Klient – z wcześniejszego projektu postanowiliśmy zachować myśl przewodnią, łączącą symbolikę serca i książki. Staraliśmy się ją jednak ująć w oryginalny sposób, z zachowaniem skojarzeń do – jakże czytelnej – nazwy portalu. Ponieważ działalność portalu Kocham Książki związana jest ze słowem drukowanym – ze szczególną troską zajęliśmy się przygotowaniem warstwy typograficznej logotypu – napis miał wyrażać bogactwo tradycyjnego liternictwa, wzbogacone jedynie nowoczesnymi akcentami.

Z lepszej strony

Drugim etapem pracy było przygotowanie złożonego portalu internetowego opartego o System Zarządzania Treścią. Opracowując koncepcję graficzną strony wzorowaliśmy się na budowie zwykłej papierowej książki. Strona główna witryny została zaprojektowana jak bogata graficznie i przyciągająca wzrok okładka, co odróżniało ją od pozostałych podstron serwisu, utrzymanych w minimalistycznym stylu. Ponieważ użytkownicy portalu Kocham Książki to często osoby młode i wykształcone, by ułatwić im poruszanie się po stronie przygotowaliśmy ją w wersji responsywnej, ze szczególną troską dopasowując ją do rozdzielczości urządzeń mobilnych.

Potrzeby Klienta obejmowały stworzenie dużej i skomplikowanej bazy danych, dlatego sporo uwagi poświęciliśmy przygotowaniu programistycznemu witryny. Zróżnicowanie typów treści pozwoliło nam zbudować elastyczną strukturę danych i rozległą sieć powiązań między nimi. Dla łatwego poruszania się po stronie wdrożyliśmy też prosty system wyszukiwania.

Coś od siebie

„Szukałem czegoś nowego dla mojej strony. Z jednej strony temat książek wymaga pewnych odniesień do tradycji, skojarzeń z pięknymi, starymi księgami. Z drugiej szukałem czegoś prostego i nowoczesnego, pasującego to nowoczesnych kanałów marketingowych, takich jak strona www i social media. Propozycja Leoart była czymś więcej, niż tylko spełnieniem moich wymagań. W tym logo po prostu się zakochałem”.

Jan Oko - założyciel portalu

"Zbudowanie tak skomplikowanej witryny to ogromne programistyczne wyzwanie. Wiele godzin poświęciliśmy na wymyślenie i rozrysowanie portalu "na papierze". Dzięki dobrze opracowanej strategii i dużej ilości pokreślonych żółtych karteczek udało nam się zaprojektować szybki i wydajny system".

Zobacz inne projekty: