Tramontana Hospicjum Cordis Right NOW Alfa Radio Shamrock Novare Centralne Muzeum Pożarnictwa Centrum Leczenia Oparzeń Kocham Książki Euromedic Dzieci Maryi Poradnia Zdrowego Rodzicielstwa Auto Myjnia

Jednym zdaniem

Radość bycia dzieckiem.

Wspólnota Dzieci Maryi działająca w polskim Kościele od 1978 roku powstała w samym centrum śląskiej ziemi – swoje korzenie ma bowiem w parafii w Katowicach – Bogucicach. Od ponad trzydziestu lat parafialne wspólnoty Dzieci Maryi gromadzą przy Matce Bożej tysiące dzieciaków, które w tej wspólnocie dorastają i kształtują swoją postawę moralną na całe życie. I choć początków Dzieci Maryi trzebaby szukać już w XVII wieku – Ruch o tej nazwie, zrodzony i ukształtowany w archidiecezji katowickiej, ma swoją niezwykłą śląską specyfikę. Dla Wspólnoty Dzieci Maryi przygotowaliśmy pełną identyfikację wizualną wraz z Księgą Znaku oraz stronę internetową.

Projekt w liczbach

Branding
Digital
Web design
Print

Na początku było logo

Pracę nad koncepcją graficzną zaczęliśmy od przygotowania identyfikacji wizualnej. Miała ona spójnie ukazywać wartości, którymi żyje ta skierowana do dzieci Wspólnota, oraz właściwie wyrażać bogactwo, któremu zaufało kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi i ich rodziców. Poza tym logotyp w czytelny sposób obrazować miał radość i zapał, który tak silnie charakteryzuje młodego człowieka, wychowanego w śląskiej tradycji. Z przygotowanego na początku prac briefu wyniknęła konieczność wyrażenia dziecięcej radości, maryjnej opiekuńczości i otwartości tej kościelnej Wspólnoty na młodego człowieka. Wszystko to ubraliśmy w niebanalne odcienie błękitu, który jest od wieków obecny we wszystkim, co związane z Maryją. I tak powstał logotyp Dzieci Maryi, dodatkowo ubogacony o symbolikę dwunastu gwiazdek.

Całą dalszą identyfikację wizualną oparliśmy na kolorystyce logotypu i nienarzucających się, miękkich falach, a ponieważ zlecenie obejmowało istotny – a w perspektywie wielokrotnie powielany – projekt identyfikacji, zaprojektowaliśmy też kompletną Księgę Znaku, w której zawarliśmy szczegółowe wytyczne co do późniejszego użytkowania poszczególnych elementów identyfikacji wizualnej. Dzięki temu zabezpieczyliśmy znak przed wykorzystaniem go w sposób zaburzający jego odbiór wizualny. Również kolorystyka zachowuje charakter Ruchu, któremu od zawsze towarzyszy kolor niebieski.

Z lepszej strony

Drugim etapem projektu było przygotowanie strony internetowej. Ponieważ zleceniodawca posiadał już istniejącą stronę opartą o system CMS Joomla! – postanowiliśmy nie ingerować w strukturę danych, a jedynie stworzyć dla strony projekt graficzny i wdrożyć go w postaci szablonu. Dzięki temu żadne dane (wpisy, zdjęcia czy komentarze) z pierwotnej strony nie zostały utracone, a dodatkowo osoby zarządzające treścią mogły ją spokojnie edytować i uzupełniać w oparciu o znany wcześniej system CMS, bez konieczności poznawania nowego rozwiązania. W projekcie graficznym strony jeszcze bardziej uwypukliliśmy elementy, na które zwracaliśmy uwagę przy tworzeniu logotypu, dodając przy okazji nieco zabawowego charakteru, który cechuje beztroskie i radosne dzieci.

Coś od siebie

"Dziecięca radość była chyba głównym powodem, dla którego praca nad projektem dla Dzieci Maryi była tak interesująca. Opracowywanie identyfikacji i przygotowywanie grafiki skierowanej do dzieci było dla nas nowością i wymagało otwartości. Pamiętając o tym, że dziecko to krytyczny i uważny obserwator, staraliśmy się stworzyć znak, z którym młody człowiek będzie się chętnie identyfikował".

Zobacz inne projekty: